Розовата вода е сред най-популярните български продукти, с които сме прочути по цял свят. Полезните свойства и невероятният аромат са причина да е предпочитана и харесвана.
Накратко за историята на розата:
Отглеждането на рози за получаване на розова вода и розово масло е започнало още в древни Индия и Египет. През X век арабският лекар Авицена първи използва розова вода, добита чрез парна дестилация. Древните римляни ѝ намерили приложение като освежител на въздуха, а през средните векове се превръща в популярно средство за гонене на депресия, използвано при къпане. Персите пък я използвали в кулинарията и най-вече в сладкарството. Измислят и едно от най-известните сладкарски произведения – марципана, който се приготвя от земни бадеми, захар и с традиционния аромат на розовата вода.
Маслодайната роза – Rosa damascena mill е пренесена в България от Индия през Персия, Сирия и Турция. В долината, разположена между Стара планина и Средна гора, тя намира втора родина. Районът между Казанлък и Карлово в центъра на България приема названието Розова долина. На 21 май 1837 г. немският фелдмаршал Хелмут фон Молтке ще каже: „Казанлък е европейският Кашмир, турският Гюлестан – страната на розите.“
Как се произвежда розовата вода:
България е сред водещите производители на розово масло и розова вода в света. Българското масло е най-скъпо и висококачествено заради уникалния си състав, за което пък най-голяма е заслугата на по-влажния и по-хладен климат у нас. Топлото и сухо време в Турция и Сирия не позволява задържането на най-ценните и ефирни аромати в листата на розата. У нас розоберът традиционно продължава около месец – от 20 май до 20 юни. Цветовете започват да се берат по тъмно – в 5 часа сутринта, докъм 9-10 часа, защото след това слънцето напича и росата се изпарява от цветовете. Розите се прибират само ръчно.
Любопитен факт: 1 кг розово масло се получава от 3000 кг розов цвят, а 1 грам – от 1000 розови цвята. Това обяснява и високата му цена.
Розовата вода е чист 100 % натурален продукт, получен при парната дестилация на свежите листа на Rosa Damascena, при който розовото масло се отделя на повърхността. В розовата вода се съдържа остатъчно количество розово масло – между 0,01 и 0,1 %.
Действие:
Широко използвана в козметичната грижа, Розовата вода хидратира, освежава и тонизира кожата. Действа дезинфекциращо, антибактериално и антисептично. Поради тази причина, розовата вода е подходяща за чувствителна кожа или при състояния на обрив, алергия и кожни раздразнения. Смята се, че тя подобрява кръвообръщението, поддържа водния баланс на кожата и стимулира регенерирането на увредените и застаряващи тъкани. Под формата на студени компреси, розовата вода успокоява подпухналата зона на уморените очи. Нанесена върху косата, розовата вода може да бъде използвана за направата на леки фрикции при суха и изтощена коса. Розовата вода е незаменима в грижата за лицето, тялото и косата. Известна със своите мощни антисептични, подмладяващи и овлажняващи свойства, чистата, натурална, българска розова вода оказва благотворно действие върху всеки тип кожа, особено чувствителната. Като съставка на екзотични рецепти, тя повишава специфичния вкус на храни и напитки. Може да се добавя към към екзотични десерти и коктейли, сладоледи и чайове. Използвана като добавка във ваната, действа релаксиращо и освежаващо. Може да се използва да се напръскат стаята, чаршафите и дрехите.
- Дезинфекция при кожни раздразнения, зачервявания, ухапвания от насекоми;
- Почиства, тонизира и придава младежки вид на всеки тип кожа, като запазва естествения хидро-баланс в епидермиса. Редовната употреба на розовата вода под формата на тоник и почистващи средства за лице регулира производството на себум и успокоява и регенерира раздразнената кожа;
- Има антибактериално действие. Прилага се външно при възпалителни процеси, акне, зачервявания на кожата, при екземи и сърбеж по кожата. Подходяща е за бебешка кожа;
- Леко антисептично, потиска развитието на болестотворните микроорганизми;
- Успокоява кожата при слънчеви и други изгаряния, ухапвания от насекоми, сърбеж по кожата;
- В домашни условия може да се добавя в кремове, шампоани, лосиони за тяло и друга козметика;
- Укрепва, заздравява и освежава косата, прави я да изглежда подхранена и блестяща;
- В аромотерапията се използва нейното релаксиращо и успокояващо действие като се поставя в аромолампа, във ваната или се разпръсква посредством спрей в стаята. Свежото ухание ободрява духа и хармонизира ума. Има тонизиращ и възстановяващ ефект, внася усещане за романтика;
- Премахва нервното натоварване. Действа като антидепресант и афродизиак;
- Вътрешно приета, розовата вода действа тонизиращо върху кръвоносната, храносмилателната и нервната система;
- В кухнята, за ароматизиране на сладкиши и напитки, за тонизиране на духа и тялото и придаване на екзотичен привкус.
Начин на употреба:
- За директна употреба – нанася се посредством памучен тампон с леки масажни движения или директно се впръсква върху кожата или косата.
- За фрикции на суха и чуплива коса;
- Компреси – при възпаление на очите и кожни обриви;
- Гаргара – при зъбобол, афти, възпаление на устната кухина, гърлото и венците;
- Инхалации – повишават тонуса на организма, премахват главоболието, успокояват нервната система;
- Вътрешно приемане – благоприятства нормалната функция на храносмилателната и отделителната система.
Забележка: За статията са използвани материали от интернет.